İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı

İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Karar Bilgi Notu

 

            Döviz kazandırıcı hizmet sektörleri ile Ar-Ge yoğun, yüksek teknolojili veya katma değeri yüksek mal üretimine yönelik sektörlerin uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi, ihracatının ve hizmet gelirlerinin artırılması için ihtisas serbest bölgesine faaliyet gösteren kullanıcı ve bölge işleticilerinin gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması amacıyla alınan, 2635 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı olan “İhtisas Serbest Bölgelerinde Sağlanacak Destekler Hakkında Karar” 09 Haziran 2020 tarihli ve 31150 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

            İhtisas serbest bölgesinde faaliyet gösteren kullanıcıların:

  • Bu alandaki faaliyetleri için istihdam ettikleri en fazla 10 nitelikli personelin aylık brüt ücretleri, %50 oranında ve personel başına yıllık en fazla 15.000,00ABD Doları,
  • Bu alanda kiraladıkları arazi ve binalara ilişkin kira harcamaları, %50 oranında ve yıllık en fazla 75.000,00ABD Doları DESTEKLENİR.

Bölge işleticilerinin yatırım safhasında taahhüt ettikleri sabit yatırım tutarının %50sini geçmemek kaydıyla, bir defada kullandıkları azami 10 yıl vadeli ve 10.000.000,00ABD Dolarına kadar olan yatırım kredilerinin, faiz veya kar payı giderleri %50 oranında DESTEKLENİR.

Destek ödemesine ilişkin ibraz edilen belgelerdeki giderlerin dolaylı vergiler dahil olmak üzere Türk lirası cinsinden olanları Türk Lirası, döviz cinsinden olanları ise ödeme belgesi tarihindeki “Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kurları” listesinde yer alan çapraz kurlar ve döviz alış urları esas alınarak, ABD doları karşılığı Türk lirası olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan ödenir. Listede yer almayan ülke para birimleri ABD Dolarına çevrilirken “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca Alım Satıma Konu Olmayan Dövizlere İlişkin Bilgi Amaçlı Kur Tablosu”nda yer alan kurlar esas alınır.

Ticaret Bakanlığı, yapacağı inceleme neticesinde ödeme yapılmasına karar verilen kullanıcı ve bölge işleticisi ile ödeme tutarlarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına bildirir. Bakanlıktan alınan bildirim üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ödemeyi öncelikle yapar.

Haksız olarak alındığı veya amacı dışında kullanıldığı tespit edilen destek ödemeleri ilgililerden 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde geri alınır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s