Merkezi Takip Sistemi ve Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklanan Alacaklara İlişkin Takip Yapılması Usulü

Merkezi Takip Sistemi ve Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklanan Alacaklara İlişkin Takip Yapılması Usulü

 

            Uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve yığılmalar nedeni ile kanun koyucu abonelik sözleşmesinden kaynaklanan, nispeten alacak miktarı düşük olan takipler bakımından mevcut sorunları ve yığılmaları önlemek amacı ile farklı bir takip yapılması usulü düzenlemiştir. İşbu usul 19 Aralık 2018 tarihli ve 30630 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7155 sayılı Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir.

            7155 sayılı Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun ile abonelik sözleşmelerinden ve bu sözleşmelerin ifası amacıyla tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan mal veya hizmetten kaynaklanan para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takiplerinin, UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılması ve haciz aşamasına kadar yürütülmesi amaçlanmıştır. Kanun 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ve diğer mevzuatta düzenlenen abonelik sözleşmeleri ile bu sözleşmelerin ifası amacıyla tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan mal veya hizmetten kaynaklanan ve avukatla takip edilen para alacaklarına ilişkin icra takiplerini kapsamaktadır. Bu icra takipleri ancak Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılabilir. Aksi durumda icra dairesi takip talebini reddetmelidir.

            Abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan alacakların takibinin yapılabilmesi için:

 • Alacaklı avukatı, icra takibini başlatmak için Merkezi Takip Sistemi’nde yer alan takip talebini doldurur.
 • Son ödeme tarihi belirtilen alacağa ilişkin fatura veya benzeri belgeler sisteme yüklenir.
 • Takip talebi usulüne uygun doldurulduktan, ilgili belgeler sisteme yüklendikten ve takip harçları/masrafları ödendikten sonra takip Merkezi Takip Sistemi numarası alır.

7155 sayılı Kanun kapsamında yapılan takiplerde Merkezi Takip Sistemi harcı alınır. Ayrıca icraya başvurma harcı ile tahsil harcı alınmaz.

7155 sayılı Kanun kapsamında yapılan takiplerde borçluya tebligat yapılamaması veya borçlunun yerleşim yeri adresinin yurt dışında bulunduğunun anlaşılması halinde alacaklı avukatının talebi üzerine, harçlar ikmal edilerek icra dairesinde takibe devam edilir. Bu durumda Merkezi Takip Sistemi üzerindeki takip kapatılır.

7155 sayılı Kanun kapsamında yapılan takiplerde borçlu ödeme emrinin tebliğinden itibaren yedi gün içinde herhangi bir icra dairesine başvurarak ödeme emrine itiraz edebilir. Borçluya itiraz ettiğine ilişkin ücretsiz bir alındı belgesi verilir. Süresi içinde borca yapılan itiraz üzerine icra takibi durur. İtiraz, itirazın sisteme yüklendiği tarihi izleyen beşinci günün sonunda alacaklı avukatına tebliğ edilmiş sayılır.

7155 sayılı Kanun kapsamında yapılan takiplerde Ödeme emrine itiraz edilmemesi veya itirazın hükümden düşürülmesine rağmen süresi içinde ödeme yapılmaması halinde, alacaklının yetkili icra dairesi nezdinde yapacağı talep üzerine cebri icraya devam olunur.

7155 sayılı Kanun kapsamında yapılan takiplerde ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren iki yıl içinde haciz talep edilmezse takip düşer. İtirazın hükümden düşürülmesine ilişkin dava açılması halinde davanın açıldığı tarihten hükmün kesinleşmesine kadar geçen süre hesaba katılmaz.

7155 sayılı Kanunun abonelik sözleşmesinden kaynaklanan para alacaklarının takibine ilişkin hükümleri, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte derdest olan takipler hakkında uygulanmaz. Bu takipler açıldıkları tarihte yürürlükte bulunan hükümler uyarınca yürütülür.

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. i.ergun dedi ki:

  Güzel uygulama banada baglamadiklari icun iptal ettiğim turktelekom dan internet baglandi gosterilip fatura edil.is benim elime ne fatura gecdi ne de internet baglandi 1 yil sonra icra ya verilmisim ozaman haberim oldu bayi ye gittiğim de tamam iptal ettik diye gecistirdiler devamli ucra ya itirazimi yaptim sonucu nu henuz alamadim hic kullannmadigim halde (baglamadiklari halde) beni borc lu gosteriyor lar bunlara buyuk para zezalar i verilmeli caydirici olmasi icin bir suru benim gibi madur lar var herkeze ayni sini yapiyorlar.

  Beğen

  1. Merhabalar. Hakkınızda açılmış icra takibine itiraz etmekle doğru olanı yapmışsınız. Dosyanızı avukatınız ile takip ettirmenizi tavsiye ederim.

   Beğen

 2. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Merkezi Takip Sistemi sadece abonmanlık sözleşmelerinden doğan alacaklar için kullanılacak bir yol mu?

  Beğen

  1. Merhabalar. Evet sadece abonelik alacaklarından kaynaklanan ve belirli bir miktarın altında kalan alacaklar için başlatılabilir bir icra takibi yolu.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s