İşe İade Davası Açılabilmesi İçin Gerekli Şartlar

İşe İade Davası Açılabilmesi İçin Gerekli Şartlar

 

  1. İşe iade davası açılabilmesi için davalı işyerinde en az 30 işçi çalıştırılmalıdır. İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyerinin bulunması halinde, diğer işyerlerinde çalışan işçiler de hesaplamaya dahil edilir. İşçi sayısı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise İş Kanunu dışında kalan ve işçi sıfatına haiz olmayan stajyer, çırak ve süreksiz işlerde çalışanların hesaplamaya dahil edilmeyeceğidir. Yine alt işveren bünyesinde çalışan işçiler de hesaplamanın dışında bırakılır. Ancak işverenin işçi sayısını az göstermek amacıyla muvazaalı olarak alt işverenin işçileri de işçi sayısına eklenir. Davalı işyerinde çalışan işçi sayısı hesaplanırken işçilerin belirli-belirsiz süreli, tam-kısmi süreli veya daimî-mevsimlik çalışmaları arasında ayrım yapılmaz. 30 işçi koşulu dava şartıdır. Mahkeme tarafından re’sen gözetilir.

  1. İşçi davalı işyerinde en az 6 ay çalışmış olmalıdır. İstisnai olarak yeraltı işlerinde çalışan işçiler için kıdem şartı aranmamaktadır.

  1. İşletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekillerinin işe iade davasından yararlanmaları mümkün değildir.

  1. İş sözleşmesinin feshi geçerli bir sebebe dayanmamalıdır. Bu sebeple iş sözleşmesinin geçerli sebebe dayandığına hükmedilmesi halinde işe iade davası kabul edilmeyecektir.

  1. İhbar öneli verilen durumlarda ihbar öneli verildiği tarihten itibaren 1 aylık süre içinde dava açılmalı / arabuluculuk başvurusu yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s